Tel:+355 4 2340 339

[email protected]

Blog

3 hapa drejt një të ardhmeje më të mirë

Nëse jeni prind, gjithçka që mund të mendoni është e ardhmja e fëmijës tuaj dhe si ta përmirësoni atë. Së…
Më shumë

Djegien nga dielli – si ta parandalosh dhe trajtosh

Dielli sjell shumë përfitime për të gjithë ne. Gjatë ekspozimit në diell organizmi fillon të sintetizojë vitaminën D, një vitaminë…
Më shumë

Aromaterapia…ke dëgjuar për të?

Si lindi aromaterapia? Aromaterapia dhe historia e saj nisin shekuj më parë. Fise të ndryshme, qytetërime të ndryshme njihnin fenomenin…
Më shumë

Superushqimet dhe benefitet e tyre

Në ditët e sotme ka filluar të përhapet dhe të përmendet kudo termi “SUPERUSHQIME”. Superushqimet nuk janë ushqime te reja.…
Më shumë

Diabeti -çfarë duhet të dini rreth tij

Diabeti është një sëmundje kronike, e zakonshme dhe shumë e përhapur. Njerëz në vende të ndryshme, me moshë dhe raca…
Më shumë

Celulit? Ja si ta eleminoni

Celuliti është një imperfeksion shumë i zakonshëm dhe i padëmshëm i lëkurës, që prek zakonisht femrat. Vërtet cilësohet si i…
Më shumë

Si të trajtojmë aknet në mënyrë natyrale?

Aknet është një ndër problematikat më kryesore të lëkurës, që vihen re tek adoleshentët. Ka raste kur aknet shfaqen dhe…
Më shumë

Dieta Tisanoreica nga Gianluca Meh

Pamja është tepër e rëndësishme në ditët e sotme. Të gjithë kërkojnë të jenë elegantë, të kenë peshë trupore optimale,…
Më shumë

Dhuratat e festave

Një vit ndryshe ky që po lemë pas, më problematik, por që na mësoi se gjëja më me vlerë është…
Më shumë

Psoriaza: çfarë duhet të dini?

Psoriaza është një patologji e përhapur në të gjithë botën dhe ka një ndikim negativ në jetët e njerëzve që…
Më shumë

Magnezi….Minerali me kaq shumë përfitime për organizmin

Shpesh, në ditët e sotme dëgjojmë kudo: merr suplemente me magnez, konsumo ushqime që përmbajnë magnez, magnezi është i mirë…
Më shumë

Omega: Acidet yndyrore me kaq shumë përfitime për shëndetin

Omega-3, omega-6 dhe omega-9 janë acidet yndyrore më të njohura. Omega-3 dhe omega-6 janë acide yndyrore të pangopura, që kanë…
Më shumë

Higjena orale për bebet dhe fëmijët Këshilla për dhëmbë të shëndetshëm.

A e dini se përkujdesja për higjenën orale duhet të fillojë që në moshë fare të vogël? Ju mund të…
Më shumë

Zbokthi: Shkaqet dhe trajtimi

Zbokthi është një problematikë që prek kryesisht skalpin e kokës. Në momentin që një person ka zbokth është tepër e…
Më shumë

Ushqyerja me gji: Fakte dhe këshilla

Gjidhënie është procesi, gjatë së cilit një nënë ushqen me qumësht gjiri fëmijën e saj. Ushqyerja me gji ndihmon nënën…
Më shumë

A është e sigurtë kryerja e marrëdhënieve seksuale gjatë shtatzënisë?

Gratë shtatzëna dhe partnerët e tyre shpesh pyesin nëse është e sigurt të kryejnë marrëdhënie seksuale gjatë shtatzënisëA do ta…
Më shumë

Si të ulim nivelin e kolesterolit në gjak nëpërmjet dietës ushqimore?

Çfarë është kolesteroli? Kolesteroli është një substancë yndyrore e rëndësishme për: -prodhimin e vitaminës D; -sintezën e hormoneve; -ndërtimin e…
Më shumë

Tatuazhet: Kujdesi dhe mirëmbajtja

Tatuazhet janë një formë arti që ka lindur që në lashtësi. Emri “tatuazh” mendohet se vjen nga fjala Samoane “tatau”.…
Më shumë

5 përgatitje galenike nga Farmaci Daja që një nënë e re duhet ti ketë patjetër!

Me siguri shumë nëna të reja dhe femra që janë në pritje të ëmbël pyesin veten, se cilat janë produktet…
Më shumë

COVID19: Informacione të dobishme

Çfarë janë koronaviruset? Koronaviruset janë një familje e gjerë virusesh që shkaktojnë sëmundje tek njerëzit. Sëmundja evoluon nga një formë…
Më shumë

Qime nën lëkurë? Ja, si mund t’i parandalojmë!

Qimet nën lëkurë krijohen kur një qime e hequr nëpërmjet briskut ose piskatores rritet përsëri, por kësaj rradhe nën lëkurë.…
Më shumë

Si të dallojmë lëkurën e thatë nga ajo e dehidratuar?

Në shikim të parë, lëkurë “e thatë” dhe “e dehidratuar” duken si dy fjalë për të përshkruar të njëjtën gjë.…
Më shumë

A është e nevojshme mbrojtja e flokëve gjatë verës?

Nuk është sekret që rrezet e fuqishme të diellit mund të dëmtojnë lëkurën tuaj, por a e dini se ato…
Më shumë

Si të forcojmë sistemin imunitar në mënyrë natyrale?

Ç’farë është sistemi imunitar? Sistemi imunitar është ‘ushtria jonë’. Ështënjë sistem qelizash dhe indesh të cilat janë të parat që…
Më shumë

Cfarë duhet të dini përpara se të blini një dermaroller!

Një dermaroller është një pajisje për kujdesin e lëkurës që përdoret për të ndihmuar rinovimin e saj, trajtimin e shenjave …
Më shumë

Pse është e rëndësishme prania e vitaminës D në organizmin tonë?

Shpesh e përmendur si "vitamina e diellit", vitamina D është një vitaminë e tretshme në yndyrna që ruhet në mëlçi…
Më shumë

Çfarë duhet të dini rreth Rosacea

Rosacea është një çrregullim i zakonshëm i lëkurës që prek kryesisht fytyrën. Shkakton skuqje në hundë, mjekër, faqe dhe ballë.…
Më shumë

Si të forcojmë imunitetin ndaj gripit?

Si mund të parandalojmë gripin? Jeni duke kërkuar mënyra për të mos u prekur nga gripi? Edhe pse mbrojtja e…
Më shumë

Detox – ja si të pastroni organizmin nga toksinat

Detoksifikim  ose detox, në mënyrë tipike nënkupton ndjekjen e dietave specifike ose përdorimin e produkteve të veçanta që pastrojnë trupin…
Më shumë

Përse është i rëndësishëm një gjumë cilësor

Një gjumë i mirë i është po aq i rëndësishëm për organizmin, sa të ushqeheni shëndetshëm dhe të ushtroheni rregullisht.…
Më shumë

Refluksi tek foshnjat dhe trajtimi i tij

Refluksi tek të porsalindurit ndodh kur ushqimi ngjitet nga stomaku në ezofag. Ky veprim bën që foshnjat të nxjerrin ushqimin…
Më shumë

Çdo gjë që duhet të dini rreth rënies së flokëve

Flokët rriten kudo në lëkurën e njeriut, përveç se në pëllëmbët e duarve dhe thembrat e  këmbëve. Ato përbëhen nga…
Më shumë

Kujdesi për lëkurën dhe flokët pas pushimeve

Pushimet verore kanë mbaruar dhe ju ndjeheni plotësisht të rikuperuar dhe të ekuilibruar. Fatkeqësisht, pamja në pasqyrë tregon dicka tjetër.…
Më shumë

Arsyet përse kemi cikël menstrual të çrregullt

Për disa femra, menstruacionet janë të rregullta e të përpikta si ora, ndërsa për disa të tjera janë të paparashikueshme…
Më shumë

Medikamentet e nevojshme gjatë pushimeve

Pushimet po afrojnë dhe po përgatiteni të udhëtoni drejt destinacionit tuaj veror? Ndoshta po pyesni se çfarë ilaçesh të vendosni…
Më shumë

Si të qëndrojmë të shëndetshëm gjatë verës

Stina e verës është periudha e pushimeve, detit, diellit dhe aktiviteteve në natyrë. Por temperaturat e larta në të cilat…
Më shumë

Multivitaminat gjatë shtatzënisë

Rëndësia e ushqyerjes së duhur gjatë shtatzënisë nuk mund të anashkalohet. Një dietë e ekuilibruar ushqimore është mënyra më e…
Më shumë

Thuaji PO mbrojtjes nga dielli!

Rrezet e dëmshme të diellit dëmtojnë lëkurën pavarësisht moshës, gjinisë apo tipit të saj, ndaj mbrojtja nga dielli është e…
Më shumë

Si të zgjidhni ushqimin e duhur për fëmijën tuaj që nga lindja

Ushqimi është një përvojë e dobishme dhe e kënaqshme, për lidhjen e prindit me foshnjën. Ushqimi i parë për të…
Më shumë

Njihuni me spirulinën – algën e mrekullueshme me shumë përfitime terapeutike.

Spirulina është një algë mikroskopike ujore, që gjendet tek ujërat e ëmbla dhe është një ndër ushqimet më të plota…
Më shumë

9 mënyra si të forconi shëndetin e fëmijës suaj

A jeni gjithmonë të shqetësuar kur shikoni se fëmija juaj ka rrufë apo kollitet? A mendoni shpeshherë se imuniteti i…
Më shumë

Algat e detit

Keni dëgjuar për algat e detit dhe trajtimet me baltë të pasur me to? Algat detare janë cilësuar si një…
Më shumë

Moringa Oleifera!

Keni dëgjuar për Moringën? – Njihuni me “superushqimin” më të ri. Është quajtur ndryshe edhe si ” Pema e mrekullisë”.…
Më shumë

Uji termal!

A e dini se uji termal është uji që vjen nga thellësitë e tokës, i cili duke kaluar nëpër shkëmbinjtë…
Më shumë

Përdorimi i gabuar i antibiotikëve ju rrezikon jetën!

Antibiotikët janë medikamente të fuqishme që luftojnë infeksionet bakteriale.Ata NUK veprojnë në infeksionet e shkaktuara nga viruset, sic është gripi.…
Më shumë